ÖDEMİŞ HAKKINDA

ÖDEMİŞ


COĞRAFİ KONUMU:

Ödemiş Türkiye'nin batısında Ege Bölgesi'nde İzmir iline bağlı bir ilçedir. Ödemiş'in il merkezine uzaklığı 110 kilometredir. Denizden yüksekliği 123 metre olup en yüksek noktası 2157 metre ile Bozdağlar'dır. Yüzölçümü 1.082 km2'dir. İlçenin doğusunda Kiraz ve Beydağ, batısında Bayındır ve Tire ilçeleri, kuzeyinde Manisa, güneyinde Aydın illeri bulunmaktadır. Büyük bir kısmı ovalık olan arazinin ortasından Küçük Menderes Nehri akmaktadır. Gölcük Gölü ilçe topraklarında bulunur.

Bölge Akdeniz ikliminin etkisi altındadır. İlçede yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağmurlu geçer. Bozdağlar ve Aydın Dağları'na kar yağar, nem oranı %64'tür. Ödemiş bitki örtüsü genelde makidir. Dağlarda meşe ağacı türleri, kestane menengiç ve kızılçam ağaçları yetişmektedir. Ovada ise ceviz, incir, kavak, fıstıkçamı, turunçgiller, zeytin ve meyve ağaçları yer almaktadır. Fidancılık ve dış mekan süs bitkileri çok gelişmiştir. Süt ve süt ürünleri üretimi çok yüksektir. Özel tulumlarda üretilen deri tulum peyniri meşhurdur.

İzmir'in güney doğusunda yer alan ilçenin koordinatı 38 derece 16 dakika kuzey ve 27 derece 59 dakika doğu’ dur.


NÜFUS:
İlçe toplamı 132.241 kişi


MAHALLELER:

Akıncılar, Atatürk, Anafartalar, Bengisu, Cumhuriyet, Emmioğlu, Hürriyet, İnönü, Kuvvetli, Meşrutiyet, Mimar Sinan, Süleyman Demirel, Türkmen, Umurbey, Üçeylül, Zafer, Bademli, Birgi, Bozdağ, Çaylı, Kayaköy, Kaymakçı, Konaklı, Ovakent, Gölcük, Alaşarlı, Artıcak, Balabanlı, Bayırlı, Beyazıtlar, Bıçakçı, Bozcayaka, Bucak, Bülbüller, Büyükavulcuk, Cevizalan, Çamlıca, Çamyayla, Çağlayan, Çayır, Çobanlar, Demircili, Demirdere, Derebebekler, Dereuzunyer, Dolaylar, Emirli, Ertuğrul, Gerçekli, Gereli, Güney, Günlüce, Hacıhasan, Hamamköy, Horzum, Işık, İlkkurşun, Karadoğan, Karakova, Kazanlı, Kemenler, Kemer, Kerpiçlik, Kışla, Kızılcaavlu, Kızılca, Köfündere, Köseler, Kurucuova, Kutlubeyler, Küçükavulcuk, Küçükören, Küre, Mescitli, Mursallı, Ocaklı, Oğuzlar, Orhangazi, Ortaköy, Ovacık, Pirinççi, Sekiköy, Seyrekli, Suçıktı, Süleymanlar, Şirinköy, Tekke, Tosunlar, Türkönü, Uzundere, Üçkonak, Üzümlü, Veliler, Yeniceköy, Yeniköy, Yeşilköy, Yılanlı, Yolüstü, Yusufdere


UZAKLIKLAR:
İzmir kent merkezine 110 km uzaklıktadır. Bozdağlar üzerinden Salihli’ye 52 km., Kiraz üzerinden Denizli’ye 144 km., Beydağ üzerinden Nazilli’ye 69 km., Ovakent üzerinden Aydın’a 86 km., Tire üzerinden Selçuk’a 75 km. mesafededir.


ULAŞIM:
Karayolu ve demiryolu ile ulaşım sağlanmaktadır, İzmir'den Aydın Otoyoluna girip Torbalı-Ödemiş kavşağından çıkarak Bayındır-Ödemiş yoluna girerek Ödemiş'e varılır. Ankara-İzmir yolundan geliyorsanız Salihli ilçesinden Bozdağ-Ödemiş yönüne sapılır ve Ödemiş'e varılır. ilçe merkezinden ve İzmir otogarından sabah 05'ten akşam 21:00’e kadar yarım saat ara ile karşılıklı otobüs seferleri düzenlenmektedir.Torbalı (İZBAN) - Ödemiş arasında 795 numaralı düzenli ESHOT seferleri düzenlenmektedir.İzmir, Balıkesir, Bursa, İstanbul, Uşak, Afyon, Ankara ve Antalya otogarından karşılıklı otobüs seferleri de düzenlenmektedir. Ayrıca ilçe merkezinden Alaşehir-Salihli-Aydın-Nazilli-Selçuk-Kuşadası’na karşılıklı seferler vardır. Ödemiş-Torbalı-İzmir demiryolu hattından günde 6 kez karşılıklı seferler düzenlenmektedir.
https://ebilet.tcddtasimacilik.gov.tr/view/eybis/tnmGenel/bolgeselSeferler.jsf


DOĞAL VARLIKLAR:

Gölcük: Alüvyon Set Gölü Ve Yayla, Amatör Olta Balıkçılığı

Bozdağ: Ege’nin En Yüksek Dağı, Kış Sporları Ve Yayla Turizmi

Subatan: Düden Ve Yayla Turizmi.

Çamyayla: Yayla Turizmi

Başova: Yayla Turizmi, Kuş Gözlem

Bademli: Yürüyüş Rotaları, Fidancılık, Trekking, Yayla Turizmi

Horzum: Yayla

Elmabağı: Yayla

Kemer: Yayla

Hamamköy: Yayla

Ayvacık: Yayla, Düden

Gündalan: Yayla

Büyük ve Küçük Çavdar: Yayla


TARİHİ YERLEŞİMLER:

Konaklı: Milattan Önceki Dönemlere Ait Mağara Ve Kaya Resimleri

Birgi: 7000 Yıllık Yerleşim Yeri, Aydınoğulları Beyliği Başkenti

İlkkurşun: Yunan İşgaline Karşı İlk Sivil Direnişin Başlangıcı

Kayaköy : Çakırcalı Mehmet Efe (Çakıcı)’Nın Evi Ve Mezarı

Günlüce: Antik Hypaipa Kenti.

Türkönü: Antik Neikeia Kenti


TARİHİ VARLIKLAR


KONAKLAMA OLANAKLARI:

Şehir merkezinde 5 Adet Otel, Birgi’de 10 Adet Pansiyon ve Butik Otel, Bozdağ’da 2 Adet Otel, Gölcük’te 1 Adet Pansiyon ve 2 Adet Kamp Alanı mevcuttur.


NE YENİR?:

Töngül Pide – Ödemiş Kebabı – Keşkek – Ödemiş Sandviçi – Kokoreç – Kar Helvası – Köpük Helva – Koruk Şerbeti – Isırganlı Sac Pidesi – Kurt Baklava - Kırmızı Helva-Taban Gevreği-Kestane Şekeri– Ebegümeci – Isırgan – İğnelik – Sarmaşık – Ekmek Dolması – Yağlı Sulu Akıtma – Kestirme Çorbası – Heybeli Çorba – Sinkonta – Isırgan Avukması – Dibile Tatlısı – Kabakaşı Tatlısı – Kalburbastı Tatlısı

NE ALINIR?:

Peynir  – Ödemiş İpeği – Ödemiş Keteni – İğne Oyası – Kestane – Ceviz – Kuru Meyve – Kuru Sebze – Erişte –Zeytin – Zeytinyağı – Zeytinyağı Sabunu – İncir –Bal –Kestane Şekeri – Testi ve Güveç – Lokum – Tereyağı – Pekmez – Böğürtlen Reçeli - Patates - Karpuz


FESTİVAL, FUAR VE ŞENLİKLER:

 • 3 Eylül Düşman İşgalinden Kurtuluş Etkinlikleri, 3-13 Eylül Ödemiş Milli Fuarı
 • Süs Bitkileri Ve Fidancılık Sergisi (Ekim Ayı Son Hafta)
 • Birgi İncir Ve İpek Festivali (Eylül Ayı)
 • Tekke’de Yöresel İlk Namaz (Helvuç) Bayramı (Mayıs Ayı İlk Hafta)
 • Kuvay-I Milliye İlkkurşun Kutlama Etkinlikleri (Mayıs Ayı Son Pazarı)
 • Bademli Kiraz Ve Meyve Festivali (Haziran Ayı İlk Haftası)
 • Konaklı Davutdede Şenliği (Dini Bayramlardan Sonraki Gün)
 • Hamamköy Gencer Şenliği (Dini Bayramlardan Sonraki 6.Gün)
 • Bademli Selli Bayramı (Dini Bayramların Bir Hafta Sonrası)
 • Kestane Festivali (Kasım İlk Haftası)
 • Deve Güreşleri (Ocak İlk Hafta)
 • Rahvan At Yarışları (Mart Ve Ekim)
 • Ovacık Fasulye Festivali (Ağustos)
 • Demirdere Erik Ve Kiraz Festivali (Temmuz İlk Hafta)


SPORTİF FAALİYETLER

(Bilgi için Efe Dağcılık ÖDEMİŞ BELEDİYE SPOR KULÜBÜ DAĞCILIK KOLU Facebook Sayfası)

Bozdağ: Dağcılık, Kayak, Doğa Yürüyüşü, Kampçılık, Dağ Bisikleti, Motokros, Kanyoning, Kuş Gözlemi

Gölcük: Doğa Yürüyüşü, Kamping, Yamaç Paraşütü, Olta Balıkçılığı

 

 

Ödemiş Ticaret Odası Kişisel Verilerin İşlenmesine İlişkin Aydınlatma Metnine buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Devam etmeniz halinde, kabul etmiş olursunuz.

Tamam